آموزش برق کشی ساختمان و معرفی روش جدید سیم کشی ساختمان

 

بررسی برق کشی ساختمان

یکی از اصلی ترین مراحلی که در زمان ساخت ساختمان وجود دارد، نحوه ی برق کشی ساختمان است که اهمیت بسیار بالایی دارد. و ابتدایی ترین کار، لوله کشی برق ساختمان می باشد. چون در صورتی که برق کشی ساختمان به صورت نادرست انجام شود، موجب بروز مشکلات زیاد و جبران ناپذیری می شود و ممکن است خسارت های جانی و مالی زیادی را به همراه داشته باشد. برای جلوگیری از این خسارات بهتر است که از روش جدید سیم کشی ساختمان استفاده کرد و انجام برق کشی ساختمان را به برق کاری که از مهارت های لازم و کافی برخوردار است، سپرد.

در حال حاضر به خاطر وجود روش های گوناگون و تحول در ساخت و ساز و تولید سیم های متنوع از جمله: سیم افشان سیم نایلونی و انواع کابل خشک مفتولی ، استفاده از روش های برق کاری سنتی منسوخ شده است و مهندسان ساخت و ساز امروزه از روش جدید سیم کشی ساختمان استفاده می کنند. در سیم کشی مدرن ساختمان به ساختارهایی پرداخته شده است که موجب تامین آرامش و امنیت کاربران شده است.  

روش جدید سیم کشی ساختمان

در روش جدید سیم کشی ساختمان با استفاده از سیم های TRS بیشتر از کابل های تک هسته ای و یا دو هسته ای و در بعضی موارد از کابل های سه هسته ای TRS استفاده می شود که به صورت بیضی شکل و دایره وار هستند. البته در همین راستا شایان به ذکر است که ترجیحا از کابل های تک هسته ای استفاده شود. کابل های TRS دارای ویژگی هایی ضد آب و ضد بخار و ضد شیمیایی هستند ولی متاسفانه می توانند تحت تاثیر روغن روانکاری قرار بگیرند. در این روش کابل ها را با استفاده از گیره سگک که قبلا بر روی خفاشی ها با پین های برنجی قرار گرفته اند در اندازه های ده سانتی متری به شکل افقی و 15 سانتی متری به صورت عمودی ثابت می شوند. این خفاشی ها کابل ها را بر روی چوب ها نگهداری می کنند.  

در هنگام سیم کشی ساختمان ممکن است برای برخی سوال شود که چرا در ساختمان ها از قوطی کلید برق استفاده می کنند؟ و چه کاربردی می تواند داشته باشد؟ در واقع یکی از اجزای اصلی در هنگام سیم کشی، نصب قوطی کلید می باشد. با این کار سیم های موجود در ساختمان از ایمنی بالاتری برخوردار می شوند. پروسه آموزش قوطی گذاری خود به تنهایی دارای نکات مهمی است که در مطالب قبلی به آن اشاره شده است.

روش دیگر برقکاری، سیم کشی سرب است که یکی از جدید ترین متدهای سیم کشی ساختمان می باشد. در این روش از سیم کشی ساختمان از رسانایی که با VIR عایق بندی شده اند و غلاف بیرونی آن ها آلیاژی از آلومینیوم سربی است، استفاده می کنند. غلاف آلیاژ آلومینیوم سربی موجب محافظت کابل ها از موارد زیر می شود:

 1. آسیب مکانیکی
 2. رطوبت
 3. خوردگی جو

غلاف بیرونی ساخته شده از مدوام الکتریکی است که به منظور محافظت در مقابل عمل الکترولیتی ناشی از جریان های نشتی در نقطه ی ورودی به زمین وصل می شوند. وقتی غلاف ها از قدرت بالایی برخوردار باشند موجب ایجاد امنیت در ساختمان می شوند و خطرات برق گرفتگی و آسیب های ناشی از آن را به حداقل می رساند. کابل ها با خمیر چوبی دقیقا مثل سیم کشی TRS نصب و اجرا می شوند و با گیره های پیوند به همدیگر ثابت می شوند.

آموزش سیم کشی برق ساختمان
آموزش سیم کشی برق ساختمان

آموزش برق کشی به صورت مرحله به مرحله:

روش های متعددی برای برق کشی ساختمان وجود دارد که یکی از انواع روش توکار است و دیگری روکار، البته روش جدید سیم کشی ساختمان با توجه به مکان و موقعیت آن تعیین و اجرا می شود. آموزش برق کشی ساختمان به صورت مرحله به مرحله ، به شرح زیر است:

 • اولین مرحله: استفاده از ابزار آلات و تجهیزات تخصصی: لوازم و تجهیزاتی که برای سیم کشی ساختمان مورد نیاز است به شرح زیر است:
  • سیم لخت کن: یکی از لوازمی که در روش جدید سیم کشی ساختمان نیز از آن استفاده می شود سیم لخت کن می باشد که برای باز کردن عایق روی سیم  لازم و ضروری است.
  • انبردست: انبردست یکی دیگر از تجهیزاتی است که از آن برای برش و یا پیچ دادن سیم ها استفاده می شود و از جمله لوازم مورد نیاز در انجام امور برق کشی حتی در روش جدید سیم کشی ساختمان است.
  • متر و مولتی متر: کاربرد اصلی این ابزار در اندازه گیری جریان و مقاومت و ولتاژ است.
  • فازمتر: از دیگر لوازم مورد نیاز حتی در روش جدید سیم کشی ساختمان، فازمتر است که از آن بیشتر برای تشخیص سیم های فاز و نول استفاده می شود.
  • فنر سیم کشی: فنر سیم کشی از دیگر لوازم مهم در برق کشی ساختمان می باشد که از آن برای انتقال و هدایت سیم ها در لوله های برقی استفاده می شود.
  • تستر ولتاژ القایی: تستر ولتاژ القایی، همان گونه که از نام آن مشخص است برای اندازه گیری میزان ولتاژ بدون متصل کردن آن به مدار استفاده می شود. تستر ولتاژ القایی به صورت دکمه ای و اتوماتیک در بازار فروش موجود است.
 • دومین مرحله، تهیه ی نقشه ی سیم کشی ساختمان: در این مرحله از برق کشی  به صورت روش جدید سیم کشی ساختمان نیز باید از جایگذاری لوله ها و قوطی ها یک نقشه تهیه کرد. برای تهیه ی نقشه در اول کار بایستی  مطابق با نقشه ی کلی ساختمان اقدام کرد و در آن محل دقیق کلید ها و پریزها و لوله های برقی و جعبه فیوز را تعیین نمود.

بررسی سایر مراحل برق کشی ساختمان

 • سومین مرحله، جایگذاری لوله ها و قوطی
  • یکی از اصلی ترین مراحل برق کشی ساختمان این مرحله است که باید از همان زمان اولیه ی دیوارکشی و قبل از گچ کشی دیوار و یا نصب سرامیک بر روی آن، محل قرارگیری لوله ها تعیین شود. در این مرحله محل دقیق قرارگیری لوله ها و قوطی ها در کف ساختمان و یا دیوار تعیین شده و با پیکور کنده شود. اگر در این مرحله نیاز به محکم کاری بود، باید با استفاده از جوشکاری این کار را انجام داد. در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که جایگذاری از اهمیت بالایی برخوردار است چون  در صورت وجود کوچکترین اشتباهی، آماده سازی محل دقیق آن ها هزینه بر خواهد بود.
 • چهارمین مرحله، تمیزکاری قوطی ها و لوله ها: در این مرحله از برق کشی به صورت روش جدید سیم کشی ساختمان، با اقدام به تمیز کاری لوله ها و قوطی ها مراحل را باید ادامه داد. چون در زمان انجام عملیات ساختمان سازی، محل لوله ها پر از مصالح می شود و حتی در بعضی موارد، این موضوع موجب می شود که برق کشی ساختمان خیلی دشوار شود و منجر به انسداد و گرفتگی آن ها نشود.
 • پنجمین مرحله، سیم کشی برق ساختمان: بعد از اتمام مراحل بالا، نوبت به انجام سیم کشی برق در داخل لوله ها می رسد. انجام این مرحله باید به صورت اصولی و با دقت بالایی صورت بپذیرد و تمامی اتصالات با استفاده از نوار چسب مخصوص سیم کشی به همدیگر وصل شوند. در برق کشی ساختمان به روش جدید سیم کشی ساختمان باید تمامی سر سیم هایی که از قوطی ها بیرون می آیند را به همدیگر محکم وصل کرد تا در زمان اجرای عملیات ساختمانی به صورت غلط از لوله ها بیرون نیایند. به طور معمول بهترین کار در این راستا، قلع اندود کردن تمامی اتصالات و سرسیم ها به وسیله ی حوضچه ی قلع است.
 • ششمین مرحله، نصب تمامی کلید ها و پریزها: آخرین مرحله در روش جدید سیم کشی ساختمان، نصب کلیدها و پریزها است. این مرحله بعد از اتمام امور نقاشی و کف سازی صورت می پذیرد. در این مرحله تمامی تجهیزات مانند کلید ها و پریزها در محل مناسب خود قرار می گیرند و جعبه ی فیوز و سیستم اطفای حریق هم در جای خود نصب می شوند.
رضایت مشتری، هدف اصلی ماست.
شماره تماس:02166644005
آدرس ایمیل: Info@kabl-online.com

درباره ما

فروشگاه کابل آنلاین با 12 سال سابقه در زمینه عرضه انواع محصولات کابل و لوله،  باکیفیت ترین محصولات را با رقابتی ترین قیمت بازار در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بازار شادآباد- مجتمع پارسیان – بلوک آذرجنوبی – پلاک 97

ایمیل: info@kabl-online.com

تلفن تماس:02166644005

تلفن تماس: 02166644007

طراحی شده توسط cyandm.com

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
همین حالا تماس بگیرید.