سیم نسوز چیست و انواع و ویژگی های آن کدامند؟

امروزه از سیم نسوز و بوشن برقی که قیمت آن به نسبت مناسب تر از سایر نمایندگی ها رائه می دهیم برای کارهای ساختمانی و سیم کشی­های ساختمانی بسیار فراوان استفاده می­کنند. با توجه به انواع سیم نسوز و ویژگی سیم نسوز می­توان به این نتیجه رسید که استفاده از این گونه سیم ها بسیار کاربردی می­باشد و بهترین گزینه­ی خرید برای سیم کشی ساختمان ها است. در ادامه با ما همراه باشید تا در ابتدا برای شما سیم نسوز را تعریف کنیم و سپس به انواع سیم نسوز بپردازیم و در نهایت شما را با ویژگی سیم نسوز آشنا کنیم.

سیم نسوز چیست؟

قیمت سیم نسوز

به سیم هایی که در مقابل هر گونه حرارت، گرما و شوک الکتریکی بسیار مقاوم و مستحکم باشند و تحمل زیادی داشته باشند، سیم نسوز می­گویند. این گونه سیم ها را همان طور که از نام آن­ها مشخص است طوری طراحی می­کنند تا در برابر اشتعال نسوزند. طراحی سیم نسوز به این صورت است که از یک تا چند رشته سیم تشکیل می­شود و عایقی را دور این سیم­ها قرار می­دهند تا مانع از سوختن این رشته سیم ها شود. سیم های نسوز، دارای استاندارد خاصی می­باشند و کاربرد و کارایی آن ها بسیار بالا است. سیم های نسوز عموما و به طور معمول دو نوع روکش دارند. یکی از این روکش ها، سیلیکونی می­باشد و روکش دیگر، ابریشمی است. اگر سیم نسوزی یک روکش داشته باشد معمولا روکش آن از سیلیکون تشکیل شده است. عموما این سیم­ های نسوز سیلیکونی را جهت سیم­ کشی­های ساختمانی در کشورهایی که صنعتی هستند، استفاده می‌کنند.

انواع سیم نسوز چند مورد است؟

سیم های نسوز را با توجه به طراحی های متفاوت و گوناگونی که دارند، به 3 دسته تقسیم بندی می­کنند. در ادامه شما را با انواع سیم نسوز آشنا می­کنیم.

 • سیم نسوز با پوشش پی وی سی
 • سیم سیلیکونی نسوز
 • سیم دو روکش بافت نسوز

در متن زیر انواع سیم نسوز را به اختصار برای شما توضیح خواهیم داد، تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.

سیم نسوز با پوشش پی وی سی

خرید سیم نسوز

یکی از انواع سیم نسوز، سیم هایی می­باشند که پوشش پی وی سی دارند و نوع پوشش آن ها از اسمشان مشخص است. این مدل از سیم ها، در برابر هر گونه شوک، حرارت و گرما، تحمل و مقاومت نسبتا پایینی دارند. این نوع از سیم های نسوز اگر در دمای 180 درجه­ی سانتی گراد قرار بگیرند، به اشتعال می­رسند. به بیانی ساده تر تحمل آن ها تا دمای 180 درجه­ی سانتی گراد است.

سیم سیلیکونی نسوز

از دیگر انواع سیم نسوز، نوع سیلیکونی آن است. مدل سیلیکونی این سیم ها به گونه‌ای طراحی شده اند که برای زمان‌های طولانی تا دمای 200 درجه­ی سانتی گراد و برای زمان‌های کوتاه تا دمای 250 درجه­ی سانتی گراد قابل تحمل می­باشند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل از سیم های نسوز سیلیکونی نسبت به انواع دیگر، در مقابل هر گونه حرارت، شوک و گرما، مقاومت و دوام زیادتری دارند. البته نا گفته نماند برای استفاده از سیم سیلیکونی باید هزینه­ی فراوانی نیز پرداخت کرد. همچنین ما به سوالات در خصوص کابل مفتولی چیست در مطلبی دیگر پاسخ داده ایم.

سیم دو روکش بافت نسوز

از دیگر انواع سیم نسوز می­توان به سیم دو روکش بافت نسوز اشاره کرد. این نوع سیم همان طور که از نام آن مشخص است دارای دو نوع روکش و یا پوشش می­باشد. روکش اولیه­ی آن از جنس سیلیکون است و دومین روکش آن از جنس فایبر گلاس تهیه شده است. این مدل از سیم های نسوز که دو روکش دارند، دمای بسیار بالاتری را نسبت به دیگر سیم ها می‌توانند تحمل کنند و این دما تا 750 درجه­ی سانتی گراد می­رسد. این گونه سیم­ها را برای اینکه سیم کشی ساختمان ها به راحتی انجام شود، در رنگ بندی های متنوعی تولید می­کنند و مورد استفاده قرار می­دهند.

در واقع سیلیکونی که در این سیم ها وجود دارد، یک نوع پلیمر است و ظاهر مولکولی و منسجم آن باعث می‌شود مقاومت و دوام بسیار خوبی در مقابل هر گونه دما و حرارتی داشته باشد. البته سیلیکون به همراه رشته های انسجام یافته­ی فایبر گلاس است که در برابر گرما و حرارت مقاوم است. سیم­های نسوز را به گونه ای طراحی می­کنند که می­توان آن ها را به شکل شیلددار نیز تهیه کرد. این مدل سیم های شیلددار شامل 4 مدل زیر می­باشند که با آن ها آشنا می­شویم. و آموزش برق کشی ساختمان را در مطلبی جداگانه قرار می دهیم که می توانید با مطالعه آن اطلاعات بسیاری بدست آورید.

 • شیلد نواری
 • شیلد ترکیبی
 • شیلد بافت
 • شیلد بافت چند لایه

شیلد نواری: این نوع شیلد توانایی کنترل و دفع انرژی الکتریسیته­ ی ساکن را دارد و یک نوع پوشش 100 درصدی برای سیم ها ایجاد می­کند.

شیلد بافت: سیم های بسیار نازک و منعطفی که به هم بافته شده اند و بسیار مقاوم می­باشند، شیلد بافت را تشکیل می­دهند.

شیلد بافت چند لایه: جهت این که پوشش سیم­ها به حداکثر خود برسد، شیلد بافت به صورت دو یا سه لایه به کار می­برند.

مزایا، معایب و ویژگی سیم نسوز شامل چه مواردی می­شود؟

مزایا و ویژگی سیم نسوز بسیار زیاد است و به همین علت از آن در صنعت های گوناگون به فراوانی استفاده می‌کنند. از مهمترین مزایا و ویژگی سیم نسوز، می­توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سیم های نسوز در برابر حرارت های زیاد، از 200 درجه تا 750 درجه­ی سانتی گراد را می­توانند تحمل کنند.
 • v     این گونه سیم های نسوز، در مقابل دماهای منفی نیز بسیار استحکام دارند و این دما تا منفی 60 درجه­ی سانتی گراد می­رسد.
 • این مدل سیم ها هم از نظر مکانیکی استحکام دارند و هم از انعطاف بسیار بالایی برخوردار می­باشند.
 • زمانی که آتش سوزی رخ دهد، وجود سیم های نسوز باعث می­شود از زیاد شدن و نشر شعله جلوگیری شود.
 • در زمان آتش سوزی سیم های نسوز دود بسیار کمی ایجاد می­کنند.
 • ویژگی سیم نسوز به گونه ای است که در مقابل خوردگی­ها بسیار مقاوم است.
 • در زمان آتش سوزی، این مدل سیم ها از خود هیچ گونه گاز اسیدی تولید نمی­کنند.
 • در برابر اشعه ماوراء بنفش، گاما و مادون قرمز استحکام زیادی دارند.
 • سیم های نسوز به گونه­ای طراحی می­شوند که در برابر رطوبت های زیاد و محیط خشک مقاومت و تحمل بالایی دارند.
 • وجود عایق سیلیکونی باعث می­شود این سیم ها در برابر روغن با وزن مولکولی بسیار بالا نیز مقاوم باشند.
 • سیم های نسوز در برابر هر مواد شیمیایی و اسید­ها بسیار سازگار است.
 • از بروز حوادثی همچون آتش سوزی در مکان های حساس و یا مدارس، بیمارستان ها، ادارات و مرکزهای نظامی جلوگیری می‌کند.
 • در ساختار سیم­های نسوز جهت این که مقاومت و استحکام آن را بالا ببرند، از یک آرمور (نوعی سیم زره دار) استفاده می‌کنند.
 • برای کم کردن نویز در سیم های نسوز، از یک روکش شیلددار که جنس آن فایبر گلاس است استفاده می­کنند.
 • سیم های نسوز به دلیل مقاومت و استحکام بالایی که دارند، طول عمر آن ها نیز بسیار زیاد است.

در قسمت بالا، همان طور که مزایا و ویژگی سیم نسوز را برای شما بیان کردیم و با آن ها آشنا شدیم، بهتر است دو مورد از عیب های مهم این سیم ها را نیز بیان کنیم. یکی از معایب سیم های نسوز این است که آن ها قابلیت و توانایی بازیافت شدن در محیط را ندارند. از معایب دیگر آن می­توان به گران بودن و هزینه­ی بالای سیم های نسوز سیلیکونی اشاره کرد.

رضایت مشتری، هدف اصلی ماست.
شماره تماس:02166644005
آدرس ایمیل: Info@kabl-online.com

درباره ما

فروشگاه کابل آنلاین با 12 سال سابقه در زمینه عرضه انواع محصولات کابل و لوله،  باکیفیت ترین محصولات را با رقابتی ترین قیمت بازار در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

ارتباط با ما

آدرس : تهران – بازار شادآباد- مجتمع پارسیان – بلوک آذرجنوبی – پلاک 97

ایمیل: info@kabl-online.com

تلفن تماس:02166644005

تلفن تماس: 02166644007

طراحی شده توسط cyandm.com

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
همین حالا تماس بگیرید.